6 Ocak 2013 Pazar

Botlarınız için DIY fikirler! DIY ideas for your boots!

Merhaba!! Sıkıldığınız, eskiyen, atmak üzere olduğunuz, "ama ya dur atmıyım ben bunla bi şey yaparım, yazık ya" dediğiniz ayakkabılarınız varsa -ki benim var- bu post'a bi göz atın derim. Kendim için internette gezinirken bulduğum, eski ayakkabılara yenilik katacak fikirleri kaydetmiştim, şimdi de sizlerle paylaşıyorum!!

Hi everyone! If you have shoes that you get bored with, that you're about to throw away but then you think that "I shouldn't throw this away, I might do something with it" -which I do have-, then I recommend you to read this post! I had collected the ideas that would revamp my shoes while browsing the internet, and now I'm sharing those with you!!
Görsel/image source: http://fashionvibe-blog.blogspot.com.br

Tabii ki sezonun vazgeçilmezi olan çivilerle (stud) başladım! Benzer çivileri etsy.com 'dan ya da http://www.pelinizi.blogspot.com/ adresinden temin edebilirsiniz. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış!

I'd of course start with the studs which are so in right now! You can find similar studs from etsy.com The rest is left to your creativity!

Görsel/image source: http://krystal-schlegel.blogspot.com/

Normal ayakkabının burun kısmının az gerisine bir bant yapıştırıp burnunu farklı bir renge boyayarak "cap toe" ayakkabı yapmak tabii ki yeni bir fikir değil :) Yine de paylaşmak istedim.

Of course it's not a new idea to make cap toe shoes by putting a scotch tape 2-3 cm from the toe of your shoes and dying it with a different colour :) But i still wanted to share this with you.

Görsel/image source: http://www.freepeople.com/whats-new/cult-ankle-boot/

Son olarak da ayakkabınıza biraz neon eklemeye ne dersiniz? Akrilik boya ya da sprayler kullanıyor genelde insanlar bu tip diy projelerde. Bir bant kullanarak kenar çizgilerinin düzgün olmasını sağlayın derim ben, bir de spray kullanacaksanız, ayakkabının kalan kısmını mutlaka gazete kağıdıyla falan koruyun!

Lastly what about adding some neon to your shoes? People usually use acrylic paints or sprays for this type of diy projects. I reccomend you to use a scotch tape as a guide to make the edges straight. And if you're going to use a spray paint don't forget to cover the other areas of your shoes with newspaper etc. 

2 yorum:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails