4 Mart 2013 Pazartesi

Oje kurutucu dosyası- Part 1 / Nail polish dryer files- Part 1

Oje süren herkesin ortak sorunudur ojenin kurumasını beklemek. Bunu bilen firmalar ojelerin kurumasını hızlandırıcı birtakım ürünler geliştirdiler. Bunların bir 6-7 tanesini kullandım şimdiye kadar. "Hah işte budur!" dediğim bir taneyi bulunca karşılaştırmalı olarak sizlerle paylaşayım dedim.


Waiting for the nail polish to dry is the common problem for all those who wear nail polish. Being aware of this, the companies developed some products to speed up the drying process. I've used 6-7 of them until now. As I've found "the one" I wanted to share my opinions on the dryers I've used, comparatively. 


İlk part için, top coat (cila) formundaki oje kurutuculardan bahsetmek istiyorum.
For the first part, I'd like to show you the ones I've used in top-coat form.
İlki, çoğunuzun bildiği Flormar Quick Dry Top Coat, Ojenizi sürdükten sonra üzerine bunu sürüp biraz bekliyorsunuz. Spray ürünler kadar hızlı kuruttuğunu söyleyemem, ama normal top coat kullanıyorsanız onun yerine bunu kullanabilirsiniz. Yine de ben spray'leri tercih ediyorum.

The first one is Flormar Quick Dry Top Coat. You apply this after your nail polish, and wait for it to dry. It doesn't dry your nail polish as fast as sprays, but if you are using a regular top coat, you can choose this instead of that. I still prefer the spray products. 

Kullandığım diğer top coat ise, Essence Quick Dry Top Coat idi. Bunu Flormar'ı kullandığım ojelerle kullanıp karşılaştırma fırsatım olmadı. Daha çok essence ojelerimle kullandım kendisini ve kurumları oldukça uzun zaman aldı. Bunun bir nedeni de kullandığım ojeleri 3-4 kat sürmem gerekmesiydi. Daha az katta opak olan bir ojeyle belki daha çok işe yarar.

Another top coat that I used is essence quick dry top coat. I didn't have the chance to compare this one and flormar on the same nail polishes. I used this with my essence nail polishes, and it still took ages for those to dry. It's also because I had to apply 3-4 coats of those polishes. Maybe it would work better with a nail polish that becomes opaque in 1 or 2 layers.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails